Jak to działa
Witamy w Wilio! Oglądasz Wilio jako Niezarejestrowany klient
Przełącz na profesjonalizację
Nawigacja
Usługi
Cennik
O aplikacji
Pobierz aplikację
Jak to działa
Jak możemy się poprawić
Skontaktuj się z nami
O Wilio
Zaloguj się
Witamy w Wilio! Oglądasz Wilio jako Niezarejestrowany klient
Przełącz na profesjonalizację
Nawigacja
Usługi
Cennik
O aplikacji
Pobierz aplikację
Jak to działa
Jak możemy się poprawić
Skontaktuj się z nami
O Wilio
Zaloguj się

Ocieplenie dachu

Szukasz dekarza do ocieplenia dachu? W tej kategorii mamy 24 362 dostawców. Wyślij zapytanie.

Zaczynaj
32 772 zarejestrowani profesjonaliści
87 806 rozwiązane projekty
4.8 z 5 Średnia ocena naszych ekspertów
226 512 Instalacje aplikacji
Ocieplenie dachu

Potrzebujesz usługi w zakresie izolacji dachów? Wilio pomoże Ci znaleźć ekspertów jakości w zakresie geodezji przestrzeni, izolacji, mocowania paroizolacji i uszczelniania połączeń foliowych. Cena ocieplenia dachu zazwyczaj uzależniona jest od zakresu usług. Zobacz więcej informacji na temat usług: miernika, szpachli i noża tnącego dostarczanych przez jednego z naszych 24 362 specjalistów w kategorii

Zobacz też:Ceny
32 772 zarejestrowani profesjonaliści
87 806 rozwiązane projekty
4.8 z 5 Średnia ocena naszych ekspertów
226 512 Instalacje aplikacji
Przydatna informacjaCo chcesz wiedzieć

Ocieplenie dachu
Zawsze możesz stwierdzić, kto nie ocieplił strychu z powodu gołębi i innych ptaków, które siedzą na dachu i cieszą się ciepłem dochodzącym z domu poniżej. Upał rośnie i sprytne ptaki szybko to wykorzystują.

Co to jest izolacja poddasza?
Izolacja poddasza to bariera materiałowa w Twojej przestrzeni dachowej. Można go umieścić między legarami (legary poziome wzdłuż podłogi poddasza) lub krokwiami (pochyłe legary podtrzymujące dach).

Tak czy inaczej, izolacja spowalnia transfer ciepła między przestrzenią mieszkalną a światem zewnętrznym, tworząc cieplejszy dom zimą i chłodniejszy dom latem. Izolacja między legarami utrzymuje ciepło w przestrzeni mieszkalnej poniżej i tworzy chłodny strych, podczas gdy izolacja w krokwiach utrzymuje ciepło również w przestrzeni dachowej.

Inne zalety izolacji dachu to:

Niższe rachunki za ogrzewanie
Poprawa efektywności energetycznej Twojego domu
Zwiększenie wartości Twojego domu
Izolacja poddasza w przeciętnym domu bliźniaczym z 3 sypialniami i centralnym ogrzewaniem gazowym może zacząć się od izolacji typu „zrób to sam” za około 50 euro, co może zająć mniej niż rok, zmniejszając koszty energii.
Dlaczego potrzebna jest izolacja poddasza?
W domach nieocieplonych jedna czwarta traconego ciepła rozchodzi się przez dach. Ocieplenie poddasza lub dachu to świetny sposób na zwiększenie przytulności Twojego domu. I jest jeszcze więcej dobrych wiadomości: przetrwa ponad 40 lat i powinien zwrócić się wielokrotnie w postaci oszczędności energii, ponieważ koszt ocieplenia poddasza jest stosunkowo niski.

Jeśli chodzi o korzyści dla środowiska, dobra izolacja poddasza pomoże również zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w domu. Dzieje się tak, ponieważ im lepiej zaizolowany jest Twój dom, tym bardziej wydajny będzie Twój system grzewczy - zmniejszając emisje i oszczędzając pieniądze na rachunkach.

Czy mogę samodzielnie ocieplić strych?
Możliwe jest (właściwie dość łatwe) samodzielne wykonanie izolacji dachu, o ile:

Łatwo dostać się na swoją przestrzeń dachową.
Nie ma problemów z wilgocią czy kondensacją.
Twoje belki poddasza są regularnie rozmieszczone.
Nie próbujesz ocieplić płaskiego dachu.
Aby zrobić coś bardziej skomplikowanego, musisz być doświadczonym majsterkowiczem lub skorzystać z usług profesjonalnego technika, który wie, jak zaizolować poddasze w najbardziej odpowiedni i skuteczny sposób.

Dachy płaskie powinny być zawsze izolowane przez profesjonalistę. Jeśli pomieszczenie jest wilgotne, należy się tym zająć przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac izolacyjnych.

Renowacja domów wykonanych z nietradycyjnych materiałów
Jeśli mieszkasz w zabytkowym domu lub domu, który został zbudowany z lokalnego tradycyjnego kamienia lub innych materiałów, użyj odpowiednich materiałów i metod izolacji poddasza. W przeciwnym razie twój dom może nie być w stanie utrzymać tak ciepłego lub suchego, jak powinien. W rzeczywistości najlepszym rozwiązaniem może być skonsultowanie się lub zatrudnienie lokalnych pracowników przeszkolonych w zakresie stosowanych technik.

Jak ocieplić strych?
Jeśli masz suche poddasze z łatwym dostępem i równomiernie rozmieszczonymi legarami, najtańszym i najłatwiejszym sposobem ocieplenia jest pomiędzy legarami zwojami izolującego dachu. Mogą być wykonane z wełny mineralnej, włókien szklanych lub materiałów pochodzących z recyklingu.

Najpierw usuń ze strychu wszystkie stare pudła i niepotrzebne rzeczy.

Zabezpiecz wszelkie rury i zbiorniki na wodę w przestrzeni dachowej przed zamarznięciem, ponieważ poddasze będzie znacznie chłodniejsze po odizolowaniu od przestrzeni mieszkalnej poniżej.

Sprawdź, czy są jakieś linie energetyczne. Jeśli tak, będzie musiała znajdować się nad materiałem izolacyjnym, ale nie może się rozciągać, aby to osiągnąć. Jeśli nie wiesz, co zrobić, skonsultuj się z profesjonalnym elektrykiem.

Zmierz swój strych i kup wystarczającą ilość materiału izolacyjnego, aby go pokryć, aby wypełnić go do głębokości co najmniej 270 mm.

Rozwiń izolację i umieść ją między legarami. Większość belek ma około 100 mm wysokości (ale najpierw zmierz to), więc do tej pierwszej warstwy będziesz potrzebować 100 mm wełny. Płyty izolacyjne poddasza mają zwykle szerokość 1140 mm, więc prawdopodobnie będziesz musiał je przyciąć, aby pasowały. Użyj nożyczek, ponieważ rozrywanie lub rozciąganie materiału zmniejszy jego skuteczność.

Utwórz drugą warstwę pod kątem prostym do pierwszej. Jeśli twoja pierwsza warstwa ma głębokość 100 mm, do wykonania drugiej będziesz potrzebować 200 mm wełny.

Muszę wykorzystać strych jako schowek, czy nadal mogę go ocieplić?
Jeśli chcesz bezpiecznie przechowywać rzeczy na strychu, będziesz musiał przymocować deski nad belkami. Ale jeśli po prostu wypełnisz szczeliny między legarami izolacją, a następnie przejdziesz przez górę, nie uzyskasz wystarczającej głębokości izolacji poddasza.

Jak zwiększyć grubość warstwy izolacji dachu?

Ułóż wełnę mineralną między legarami, a następnie przymocuj solidne płyty izolacyjne na legary, z deskami podłogowymi na górze. Mógłbyś możesz nawet kupić izolację i deski podłogowe, które są już ze sobą połączone, co znacznie przyspiesza i ułatwia pracę.

Możesz również wykorzystać swoje umiejętności (lub cudze) do stworzenia wyższego poziomu podłogi, aby pomieścić wymagane 270 mm izolacji poddasza.

Cokolwiek zdecydujesz, nie wkładaj 270 mm wełny mineralnej, a potem po prostu ją skompresuj, ponieważ zmniejszy to jej skuteczność i możesz zużyć mniej.

Pamiętaj, że izolacja między legarami stworzy zimną przestrzeń na dachu, więc jeśli trzymasz tam coś, co musi pozostać ciepłe, lepiej izolować krokwie niż legary.

Jak zapobiec przedostawaniu się ciepłego powietrza na strych przez właz?
Upewnij się, że pokrywa jest dobrze dopasowana. Jeśli tak nie jest, prawdopodobnie będzie trzeba go wymienić. Jeśli wydaje się, że lepiej pasuje zimą niż latem, możesz mieć wilgoć na poddaszu i musisz się tym zająć przed rozważeniem izolacji dachu.

Po zapewnieniu dokładnego dopasowania użyj ściągacza między ramą a ramą.

Sprawdź, czy ciepło nie przedostaje się do dachu przez inne otwory - na przykład nad skrzynką wentylacyjną lub wokół rur. Jeśli tak, należy je uszczelnić przed ociepleniem poddasza.

Zamieniłem strych na przestrzeń życiową. Jak to zaizolować?
Jeśli używasz strychu jako sypialni, pokoju zabaw lub gabinetu, będziesz chciał, aby było tam tak samo ciepło, jak w pozostałej części domu - więc izolowanie poddasza nie ma sensu. Zamiast tego musisz zaizolować dach. Zwykłą metodą jest wstawienie solidnych płyt izolacyjnych między krokwie.

Powinny być dokładnie przycięte do odpowiedniego rozmiaru, aby dobrze przylegały i nie przepuszczały przeciągów. Aby uzyskać wymaganą grubość izolacji 270 mm, może być konieczne zaizolowanie krokwi izolowaną płytą gipsowo-kartonową.

Jeśli nie podoba Ci się wygląd płyt izolacyjnych, możesz je pokryć płytą gipsowo-kartonową i pomalować lub wytapetować.

Możesz również użyć tej metody, jeśli chcesz utrzymać ciepło na strychu z innych powodów.

Mój właz na poddaszu jest za mały, aby osoba dorosła mogła się przez niego zmieścić. Jak ocieplić strych?
Będziesz potrzebować profesjonalnego technika, który za pomocą specjalnego sprzętu wdmuchnie izolację z granulatu na strych. Materiałem izolacyjnym dachu będzie włókno celulozowe lub wełna mineralna, która jest modyfikowana w celu zapewnienia jej niepalności. Powinno to zająć tylko kilka godzin, w zależności od wielkości strychu.

Jak działa izolacja poddasza, jeśli masz płaski dach?
Jeśli masz płaski dach, lepiej ocieplić go od zewnątrz niż od wewnątrz. Izolowanie go od spodu może powodować problemy z kondensacją.

Kiedy następnym razem planujesz wymianę dachu, nadal będziesz musiał go zaizolować, aby spełnić przepisy rządowe. Jeśli planujesz to zrobić w najbliższej przyszłości, warto wykonywać obie prace razem. Możesz dodać warstwę izolacji między drewnianą powierzchnią dachu a odporną na warunki atmosferyczne warstwą zewnętrzną.

Jeśli jednak Twój płaski dach nie będzie wymagał wymiany przez kilka lat, możesz umieścić płytę izolacyjną bezpośrednio na wierzchu dachu odpornego na warunki atmosferyczne.

Nasz strych jest trochę wilgotny, czy ocieplenie go pogorszy?
Izolacja między legarami sprawi, że strych będzie znacznie chłodniejszy, co może pogorszyć problem z wilgocią. Nawet izolacja krokwi może powodować wilgoć, ponieważ zatrzymuje przeciągi i ogranicza naturalną wentylację. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na ocieplenie poddasza, prawdopodobnie konieczne będzie zwiększenie ilości wentylacji, w takim przypadku będziesz potrzebować pozwolenia na budowę.

Zalecamy zasięgnięcie porady budowniczego lub eksperta ds. wilgoci przed rozpoczęciem tego projektu. Porozmawiaj z nimi o usuwaniu wilgoci, zanim pomyślisz o ociepleniu poddasza.

Mój zbiornik na zimną wodę i rury są na strychu. Czy izolacja wpłynie na nich?
TAk. Jeśli umieścisz izolację między belkami, zimą w przestrzeni dachowej będzie wyjątkowo zimno. Dlatego należy indywidualnie zaizolować zbiornik i rury, aby zapobiec zamarzaniu i pękaniu. Jeśli tak się stanie, naprawa będzie kosztować znacznie więcej niż oszczędności, które uzyskasz z ocieplenia poddasza.

Jeśli izolujesz między krokwiami, a nie między belkami poddasza, przestrzeń będzie ciepła, a rury powinny być w porządku.

Izolacja poddasza pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Nie da się tego obejść: jeśli twój dom jest w zimnym klimacie, utrzymywanie go w cieple w zimie jest drogie. Departament Energii przewiduje, że tej zimy ceny gazu ziemnego i oleju opałowego wzrosną ponownie w porównaniu z ubiegłym rokiem – po roku, w którym ceny oleju opałowego gwałtownie wzrosły w większości części kraju.

Oczywiście, możesz wyłączyć termostat i przyzwyczaić się do noszenia nieporęcznych swetrów w pomieszczeniach, aby obniżyć koszty. Ale jeśli masz niedokończony strych, jego odpowiednia izolacja jest jednym z najłatwiejszych sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie w tym sezonie. „To majsterkowanie projekt, z którym możesz się zmierzyć w weekend, a oszczędności, które otrzymujesz, sumują się co roku” — mówi Peter. Szacuje się, że odpowiednio ocieplone poddasze może zaoszczędzić od 10 do 50 procent na rachunkach za ogrzewanie. W ciepłym klimacie działa to na odwrót; w lecie pomaga ustabilizować wewnętrzne temperatury w domu, aby były one stale pod kontrolą potrzeby chłodzenia.

W idealnym świecie zatrudniłbyś audytora energetycznego, który powiedziałby ci dokładnie, jaką ochronę otrzymujesz dzięki kilku centymetrowej izolacji poddasza, którą już masz, i określił rzeczy, takie jak przecieki powietrza, które możesz uszczelnić, aby upewnić się, że twoja izolacja będzie działać Cienki. Ale jeśli nie możesz sobie pozwolić na zapłacenie kilkuset dolarów za tę usługę, nie martw się: zebraliśmy tutaj całą najważniejszą wiedzę na temat kosztów izolacji poddaszy, produktów, prac przygotowawczych i montażu. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji.

Koszt ocieplenia poddasza
Główne czynniki wpływające na koszty to:

Rodzaj i materiał izolacji
Metry kwadratowe Twojego strychu
Ceny dostawcy lub instalatora izolacji
Uwaga: Jeśli musisz zaizolować skrzynki połączeniowe lub kable elektryczne, proces ten może wymagać pomocy elektryka.

Zacznij od strychu
Przestań używać strychu do przechowywania. Czemu? Ponieważ najłatwiejszym i najtańszym sposobem ocieplenia poddasza jest ułożenie materiału pod podłogą. Ale jeśli podłoga jest pokryta deską, nie jest możliwe pokrycie całego wymaganego obszaru izolacją.

Pamiętaj, aby podciągnąć podłogę i nałożyć nową izolację na starą. Gdy podłoga zniknie, będziesz musiał znaleźć miejsce na ubrania poza sezonem i codzienne przedmioty w innym miejscu.

Wybierz rodzaj i materiał izolacji
Masz dwie możliwości izolacji strychu przez rzemieślnika domowego: luźne wypełnienie lub filc (powszechne określenie izolacji powierzchni). Oba mogą być dodane do nieizolowanych poddaszy lub nałożone na istniejący materiał. Gdy już zdecydujesz, który typ jest dla Ciebie najlepszy, sprawdź opcje materiałów i ceny, aby pomóc Ci wybrać odpowiedni produkt. Zawsze sprawdzaj etykiety, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat tego, co kupujesz.

Luźne wypełnienie

Włókna izolacyjne są pakowane w worki i wdmuchiwane na żądaną głębokość i gęstość za pomocą specjalnej maszyny, którą można wypożyczyć w centrum hobbystycznym. Możesz wlać wypełniacz na miejsce i rozprowadzić go ręcznie, ale proces jest znacznie bardziej pracochłonny, a wyniki nie będą tak dobre.

Najlepiej sprawdza się w przypadku:

Poddasze z nieregularnym lub niestandardowym rozstawem belek
Strych z wieloma przeszkodami do pracy
poddasze, gdzie konieczne jest ocieplenie, ponieważ dobrze wypełnia szczeliny i fugi
Lofty z niskim sufitem o ograniczonej wysokości do manewrowania podczas pracy
Dla majsterkowiczów, którzy chcą szybko zakończyć swoją pracę i czują się komfortowo w pracy ze sprzętem elektrycznym
Opcje materiałów izolacyjnych:

Włókno szklane

Wartość R na cal: 2,2-2,7
Wykonane z: Recyklingowanego szkła lub piasku, który jest topiony i formowany we włókna
Wniosek: Lżejszy niż celuloza lub wełna mineralna, ale osadza się bardziej niż te materiały, więc musisz nałożyć grubszą warstwę, aby uzyskać potrzebną ochronę.

Celuloza

Wartość R na cal: 3,2-3,8
Wykonane z: Włókna papierowe z recyklingu, które są odporne na owady i ogień
Wniosek: Najczęściej używany materiał dmuchany, ale może gnić i pleśniać pod wpływem wilgoci.

Wełna mineralna

Wartość R na cal: 3,0-3,3
Wykonane z: włókien skalnych lub żużla wielkopiecowego z recyklingu
Wniosek: Oferuje naturalną ognioodporność, ale kosztuje więcej niż inne materiały sypkie.

Zwariowany

Ten elastyczny materiał izolacyjny jest najczęściej pakowany w rolki o różnych grubościach i standardowych szerokościach, zwykle 16 cali i 24 cale, aby zmieścić się między legarami lub kołkami w domu. Są dostarczane z lub bez powłoki papierowej lub foliowej, która służy jako paroizolacja. Dodajesz jedną lub więcej warstw, aby osiągnąć pożądany poziom izolacji.

Najlepiej nadają się do:

Poddasze ze standardowym rozstawem belek, szczególnie bez izolacji
Strych z kilkoma przeszkodami do ominięcia
Strych o odpowiedniej wysokości do manewrowania podczas pracy
Rzemieślników, którym nie przeszkadza cięcie materiału w celu dopasowania go do przeszkód
Opcje materiałów izolacyjnych:

Włókno szklane

Wartość R na cal: 2,9-4,3
Wykonane z: Recyklingowanego szkła lub piasku, który jest topiony i formowany we włókna
Wniosek: Powszechnie stosowane i tanie, ale włókna mogą podrażniać płuca i skórę (choć mniej niż w poprzednich latach dzięki lepszej produkcji) i są mniej skuteczne w blokowaniu przepływu powietrza niż inne materiały.

Celuloza

Wartość R na cal: 3,7-3,8
Wykonane z: Włókna papierowe z recyklingu, odporne na owady i ogień.
Wniosek: Nie podrażnia płuc ani skóry, ale produkt jest produkowany w ograniczonych ilościach producentów.

Wełna mineralna

Wartość R na cal: 3,0-3,3
Wykonane z: włókien skalnych lub żużla wielkopiecowego z recyklingu
Wniosek: jest naturalnie ognioodporny, ale produkt jest droższy od innych.

Bawełna

Wartość R na cal: 3,7-3,8
Wykonane z: Włókna z tkaniny jeansowej z recyklingu
Wniosek: blokuje przepływ powietrza i transmisję dźwięku, ale materiał jest droższy niż inne.

Zwiększ rozmiar istniejącej izolacji
Weź taśmę mierniczą i latarkę, aby zobaczyć, jaki rodzaj izolacji masz już na strychu i jak głęboka jest. Wyciągnij i wyrzuć wszelkie skompresowane, poplamione wodą lub spleśniałe materiały — jest to bezużyteczne.

Ile izolacji kupić?
Zmierz powierzchnię swojego strychu. Przeczytaj etykiety za darmo wypełniacz; każda torba zawiera wymagane głębokości dla zakresu wartości R oraz liczbę worków potrzebnych do pokrycia 1000 metrów kwadratowych na tych głębokościach.

W przypadku płatów lub rolek oblicz liczbę na podstawie szerokości i długości użytego produktu. Tak czy inaczej, zdobądź dodatkową torbę lub rolkę — na pewno nie chcesz się wyczerpywać tuż przed zakończeniem pracy.

Krok numer jeden przygotowania: Zapewnij szczelność powietrzną

Szczeliny na poddaszu lub między niższymi piętrami a poddaszem pozwolą na ucieczkę ogrzanego (lub schłodzonego) powietrza na zewnątrz, co sprawia, że ​​dodatkowa izolacja jest zasadniczo bezużyteczna. (Oto schemat typowych wycieków powietrza.) Oto szybki podkład, aby wyeliminować miejsca podatne na przeciągi.

Wokół okien na poddaszu: Użyj puszkowanej, minimalnie rozszerzającej się pianki natryskowej wokół ościeżnicy i uszczelnij nieszczelności wokół skrzydła i wykończ pianką uszczelniającą.

Wokół kanałów, przewodów, wentylatorów wyciągowych i rur: Szczeliny można uszczelnić uszczelniaczem ognioodpornym; uszczelnić większe ognioodporną pianką natryskową

Wokół kominów i przewodów kominowych: należy stosować metalowe obróbki blacharskie uszczelnione szczeliwem odpornym na wysokie temperatury lub cementem ogniotrwałym

Inne kluczowe etapy przygotowania przed izolacją

Wyeliminuj te czynniki, aby zapewnić trwałość izolacji przez lata i zachować powietrze tam, gdzie należy: w domu.

Napraw nieszczelności dachu. Woda jest wrogiem izolacji. Tworzy pożywkę dla pleśni i niszczy kieszenie zatrzymujące powietrze, które blokują przepływ ciepła. Poszukaj plam wodnych na poszyciu dachu oraz wilgotnych lub spleśniałych plam na legarach poddasza i istniejącej izolacji jako wskazówek dotyczących lokalizacji przecieku.

Sprawdź oprawy oświetleniowe. O ile nie używasz izolacji z wełny mineralnej lub Twoje oprawy nie są sklasyfikowane jako bezpieczne w kontakcie z jakimkolwiek rodzajem izolacji, nie pozwól, aby materiał dotykał lub zakrywał oświetlenie podłogowe - jest to zagrożenie pożarowe. Utwórz odstęp bezpieczeństwa wynoszący co najmniej 3 cale wokół wszystkich urządzeń, używając tkaniny, metalowych elementów wykończeniowych lub złomu sklejki.

Skieruj wszystkie wentylatory wlotowe i otwory wentylacyjne na zewnątrz. Chociaż wypuszczanie jakiegokolwiek rodzaju spalin na strych jest sprzeczne z przepisami budowlanymi, wielu majsterkowiczów unika tego. Popraw ten błąd, aby wilgotne powietrze wylotowe nie zostało uwięzione w izolacji i ją zniszczyło.

Chroń się podczas instalowania izolacji
Oto przykład, jak wykonać pracę bez wypadków i urazów.

Noś maskę przeciwpyłową, okulary ochronne, rękawice robocze, koszulę z długimi rękawami i długie spodnie, aby chronić płuca, oczy i skórę przed włóknami.
Nie stawaj na belkach. Jeśli stracisz równowagę, możesz uderzyć w sufit. Użyj kawałka sklejki lub kilku solidnych, szerokich desek jako powierzchni stojącej i przesuwaj je podczas pracy. Aby zapewnić stabilność, muszą obejmować co najmniej trzy belki.

Rozświetl ciemne zakamarki strychu przenośnymi lampami na baterie lub przypinanymi lampami warsztatowymi.

Utrzymuj przepływ powietrza na poddaszu

Zakrywanie otworów wentylacyjnych podsufitki luźnym wypełnieniem lub filcem, co można osiągnąć, umieszczając izolację wzdłuż okapu, jest ogromnym nie-nie. Przepływ powietrza od podsufitki do wywietrznika kalenicowego utrzymuje chłód na dachu i zapobiega tworzeniu się zapór lodowych. Materiał zablokuje ten przepływ. Z tego samego powodu izolacja nie powinna dotykać spodniej części dachu. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się materiału, przymocuj plastikowe lub piankowe deflektory do poszycia dachu w pobliżu okapu.

Jeśli izolujesz od podstaw, umieść odpowiednią paroizolację we właściwym miejscu.

Chociaż niektóre przędze są dostarczane z papierem lub folią, które mogą działać jako paroizolacja, niektórzy eksperci wolą stosować folię polietylenową o grubości 6 mm przeciętą między legarami a szwami uszczelnionymi taśmą foliową, aby zapobiec przenikaniu wilgoci przez izolację. Niezależnie od tego, czy używasz luźnego wypełnienia, czy filcu, umieść paroizolację jak najbliżej ciepłej strony izolacji, gdzie może dostać się gorące, wilgotne powietrze - w kierunku wnętrza domu w zimnym klimacie (pod izolacją podłogi) i na strych na gorące powietrze (górna część izolacji podłogi). Niektóre obszary nie wymagają paroizolacji.

Inne sztuczki i wskazówki dotyczące instalacji izolacji
Pracuj od obwodu strychu w kierunku drzwi lub włazu, aby nie nadepnąć na całą właśnie ułożoną izolację.
Zawsze zakrywaj szczyty belek stropowych, aby upewnić się, że izolacja jest wystarczająco głęboka, aby osiągnąć docelową wartość R i zapobiec utracie ciepła, która występuje przy konstrukcji drewnianej.

Prysznic należy dokładnie przez cały dzień, aby usunąć kłaczki ze skóry i wyprać ubrania robocze po jednym założeniu.

Do darmowego wypełnienia

Zamocuj blokadę wokół włazu lub drzwi, aby umożliwić układanie materiału wokół obszaru bez wycieków.

Upewnij się, że głębokość wypełnienia jest równa na poddaszu. Aby zapewnić jednorodność wdmuchiwanego materiału, elementy prowadzące wkręcaj głęboko w całej przestrzeni.

Jeśli chcesz uzyskać docelową wartość R z wybranego produktu, użyj liczby worków, które Twoje obliczenia wskazały na strych, który należy ocieplić - nigdy mniej. Jeśli osiągnąłeś docelową głębokość, ale nadal masz kilka worków, dodawaj materiał na równej głębokości w całej przestrzeni, aż wszystkie worki zostaną wykorzystane.

Aby pomóc materiałowi uzyskać odpowiednią gęstość podczas użytkowania, trzymaj wąż do wydmuchiwania równolegle do podłogi i legarów podłogowych. Przedmuchaj wypełniacz między i nad legarami, a nie nad nimi.

Dla batty

Podczas układania produktu po raz pierwszy zawsze używaj nieowiniętych filców, aby zapobiec uwięzieniu wilgoci między nową i starą warstwą izolacji. Można je kupić niepowlekane lub po prostu usunąć papierowy lub foliowy podkład.

Ułóż nową warstwę niezszytych filców prostopadle do starej warstwy, aby zakryć szczeliny w dolnej warstwie. Sąsiednie baty powinny być ciasne, ale nie na tyle ciasne, aby je skompresować.

Nigdy nie kładź cięższych filców, takich jak bawełna, na lżejsze, takie jak włókno szklane. Sprasujesz dolną warstwę i zmniejszysz jej skuteczność.
Zawsze przycinaj listwy tak, aby pasowały do ​​przeszkód i przebić. Jeśli je zatkasz lub wepchniesz wokół rur, skompresujesz kieszenie zatrzymujące powietrze w materiale i zmniejszysz jego właściwości izolacyjne.

Nie pozostawiaj żadnych przerw między łatami i belkami, przeszkód lub sąsiednich łat. Nawet wąskie spowodują wyciek powietrza. Zamiast tego wytnij cienki pasek izolacji, której używasz.

Chroń punkty dostępu

Właz lub drzwi na poddaszu: Przymocuj izolację ze sztywnej pianki do strony poddasza włazu lub drzwi.
Chowane schody lub drabina: Utrzymuj schronienie przed przeciągami dzięki izolowanemu namiotowi zapinanemu na zamek.

Wskazówka: pokrój ciasto nożem kuchennym. Niektórzy profesjonaliści wolą go od noży użytkowych, ponieważ duże ostrze z łatwością przecina gruby materiał. Użyj kawałka sklejki jako powierzchni do cięcia i użyj linijki jako pomocy przy cięciu.

Myślisz o wykończeniu strychu?
Jeśli myślisz o zamianie strychu na magazyn lub przestrzeń mieszkalną, warto zmienić taktykę izolacji między krokwiami a belkami ściennymi zamiast podłogi. Możesz użyć sztywnych płyt piankowych lub zatrudnić profesjonalistę do nakładania izolacji pianką natryskową.

Bloki piankowe blokują przepływ powietrza bez paroizolacji i mają wyższą wartość R na cal niż luźne wypełnienie lub filc, dzięki czemu zyskujesz większą ochronę przy mniejszej głębokości. W przeciwieństwie do wypełnienia sypkiego lub filcu, do pokrycia otworów w podsufitce należy użyć pianki natryskowej (nie są one potrzebne do chłodzenia dachu). Następnie pokryj piankę płytą gipsowo-kartonową zgodnie z wymogami przeciwpożarowymi.